BilgiHikayeMotosiklet

2020 Yeni Bir Motosiklete Sahip Olma

Önceki bloglarda bahsettiğim üzere yeni bir motosiklet almak istiyordum. Uzun zamandır Suzuki Honda Yamaha modellerini inceliyor ve en uygun olanı seçmeye uğraşıyordum. Sonunda aradığım makinenin MT 25 ABS Yamaha olduğuna karar kıldım.

Yamaha MT25

Letgo, Sahibinden motosiklet forumları gibi ikinci el satan yerlerde temiz bir motosiklet almak üzere araştırmalar yaptım. Kriterlerim kazasız, yan yatmamış, devrilmemiş ve servis bakımlı düşük kilometre bir makinaydı. Tabi ki uygun fiyatta olması da gerekiyordu.

Yaşadığım İstanbul şehrinde birkaç motosiklet görmeye gittim. Sahipleri tertemiz desede yatmış oldukları gün gibi ortadaydı. İkinci elde servis kayıtları olmayan makinelerde usta işi sıfırdan motosiklet dahi topluyorlar. Kazalı makinaları revize edip iteliyorlar. Hal böyle olunca bilen biriyle gitmenin önemi büyük.

Mümkünse o makinayı yada benzerini kullanmış birine test sürüşü yaptırmak gerekiyor. Şasede yada gidonda yamukluk varsa sezebiliyor.

Uzun araştırmalar sonucunda aradığım makinayı Afyonkarahisarda bir öğretmen arkadaşta buldum. Servis bakımlı kazasız 4900 km’de 2018 model temmuz 2019 trafik çıkışlı Yamaha MT25.

Bunun için bir iki hafta önceden satıcı ile anlaştık ve günü gelince Afyona yola koyuldum. Otobüs ile 7 saat yolculuktan sonra karlı Afyona ulaştım.

Afyonkarahisar Otogar

İlk iş yetkili servise uğrayarak oradaki arkadaşlarla tanışmak ve resmi olmayan expertiz için anlaşmak oldu. Afyon Yamaha servisi yardımcı oldular anlaştık. Sonrasında satıcı arkadaş motoru minibüs içerisinde sağ salim getirdi.

Ardından servisteki arkadaşlar makinayı inceledi ve alınabilir olduğunu ilettiler. Servis bunun için 150 lira aldı. Yaptığı inceleme genelde yüzeyseldi. Dolayısıyla expertiz olarak değerlendirmek yanlış olur. Hiç yoktan iyidir türüydü.

Afyonkarahisar Yamaha Yetkili Servis

Tüm bu işlemlerin ardından noter işlemleri tamamlanarak almış bulundum. Ocak 2020 ikinci el Yamaha MT 25 ABS fiyatı 24.000 Türk Lirası.

İlk iş makinayı otogara otobüs ile taşıma üzere götürmek oldu.

Afyonkarahisar Otogar

Sağolsunlar tüm esnaf ve yerli halk yardımcı oldular ve 10 saat içinde bir otobüsün altına koyarak İstanbula getirdim. Otobüs Mercedes Travego idi. Bu modelin bagaj kısımları çok yüksek. Egzozda oluşan 1 parmak boyunda çizik hariç sorunsuz geldi.

İstanbula geldiğimde yeni plaka çıkarttım. 2020 motosiklet plaka ücreti 22 lira. Plaka nedeniyle zorunlu trafik sigortasıda yenilendi. Quick sigorta ile online poliçe aldım fiyatı yaklaşık 600 lira.

Henüz depoyu fulleyemedim elde avuçta ne varsa yatırdım. Umarım bir gün..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir