BilgiHikayeMotosiklet

2020 Motosiklet Satışı Nasıl Yapılıyor

Yakın zamanda satışını yaptığım cub motorumun satış adımlarını anlatayım. Öncelikle motosiklet için yeni sahibi Letgo üzerinden aramayı seçtim. Diğer hiçbir ikinci el satış sitelerine eklemedim.

İlanda olabildiğinde kısa ve açıklayıcı bilgi vermek istedim. Tüm önemli sorun ve özellikleride ekledim. 4500 olarak listelemeye başladım ve motosikletlerin satışı hızlandığı dönemde 4150 olarak fiyat güncelledim. Sonuç olarakta 3750 liraya satışını yaptım.

Satış öncesi alıcıyla merkezi bir bölgede buluştuk. Beraber bir açık hava park alanına giderek sürebilmesi için alıcıya verdim. Öncesinde alıcıdan kimlik isteyerek güvence talep ettim.

Alıcı park alanında birkaç tur atarak motosikletten emin oldu ve satış için notere geçtik. Noterde ilk etapta kimliklerimizi ve motosikletin ruhsatını verdim. İkimizde yabancı uyruklu olduğumuzdan ehliyetlerle noterde işlem yaptırdık. Plakayı da devredeceğimden yanımıza almamıştık. Noter plakayı sordu ve araçta kalacağını ilettik.

Noter kısa bir işlemden sonra alıcıdan paranın tahsil edilip edilmediğini sordu. Ödemeyi banka üzerinden alacağımı ilettim ve transfer için 5 dakika sonra yeniden gişeye gelmemizi iletti. Alıcı tutarı bankaya yatırdıktan sonra bakiyeyi hesabımda gördükten sonra gişeye yeniden gittik.

Noter yeniden bakiye ulaştımı diye sordu ve verdiğimiz onaydan sonra satış işlemi için imza attık. Ardından kasaya giderek 223,20 lira ödedikten sonra satışı tamamladık.

Umarım alan arkadaş sorunsuz bir şekilde kazasız belasız kullanır.