BilgiHikayeMotosiklet

Cub Motosiklete Büyük Boy Lastik

Cub motorların hafif olması ve naylon lastikleri nedeniyle yol tutamadığı, düz yolda dahi lastiklerin kaydığı, sıcak yollarda virajların risk oluşturduğu herkes tarafından bilinir. Peki lastikleri büyütebilir miyiz ?

Normal bir cub motosiklette Arka 2.75-17 Ön ise 2.50-17 lastik ebatlarına sahiptir. Stok naylon lastikleri değiştirme sırasında birer boy büyüklerini taktırdım ve tecrübelerimi sizinle paylaşacağım.

Anlas lastik bayisinden Arka için MB-34 modeli 90-90-17 ve ön içinde MB-34 modeli 2.75-17 dublex denilen patlamayan lastikler taktırdım. Lastikler 2019 üretimi IRC damgalı. Yol tutuşu, fren kabiliyeti %30-%40 kadar arttı diyebiliriz. Yakıt tüketimi de ortalama %5-%10 civarında arttı.

Anlas 90-90-17 MB-34
Anlas 2.75-17 MB-34

Kalın lastikler cub için avantaj gibi görünsede lastiklerin büyük ebatları ve ağırlıkları kontrol için zorluk olabiliyor. Özellikle genişleyen yanak yüzeyi rüzgarda savurma yapabiliyor. Amortisörler ayarlı değilse lastik çamurluğa sürtebiliyor.

Her ne kadar görünümü göz doldursada cub için kendi stok ebatlarını kullanmak daha akıllıca olacaktır. Ancak kaliteli bir lastik markasının lastikleri takılması yine mantıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir