BilgiMotosiklet

Yamaha MT25 ve Yamaha R25 Periyodik Bakım Aralıkları ve Detayları

Biliyorsunuz ki Yamaha MT25 ve Yamaha R25 aynı motor bloğunu kullanıyor ve bakım periyodları aynı. Her ne kadar kullanım kılavuzlarında detaylar verilmiş olsa da bazı hızlı bilgileri paylaşmak istedim.

Bilgilere geçmeden önce orjinal kullanıcı kılavuzlarına BURADAN erişebilirsiniz.

Yamaha MT25 ve Yamaha R25 Yağ Değişimi

İlk yağ değişimi 1000 km`de rodaj bitiminde yapılıyor. Ardından her 5000 km`de bir değişmesi gerekiyor.

Motorunuzun yağı eksilebildiğinden, yağ değişim süresi gelmeden gidonun sağ kısmındaki göstergeden takip etmenizi öneririm. Doğru aralıkta değilse ve eksilme yaşandıysa ekleme yapmanız gerekebilir. Bu konuda servisinizden destek alabilirsiniz. Kendi müdahaleleriniz garanti kapsamından çıkmasına sebep olabilir.

Yamaha servisi Yamalube marka yağları kullanacaktır. Garanti kapsamında değilseniz kendinizde dilediğiniz yağı kullanabilirsiniz. 10w40 sentetik veya yarı sentetik yağları tercih edebilirsiniz. Fiyat farkları dışında kalite ve işlev farklılıkları bulunuyor. Bu konuda servisiniz sizi bilgilendirecektir.

Yağınızı değiştirdiğinizde yağ filtrenizde değişiyor. Örneğin yarı sentetik yağdan sentetik yağa geçiş yapıyorsanız da filtre değişmesi gerekiyor.

Karter tapası sakalın alt kısmında yer alıyor ve sökmesi oldukça kolay.

Periyodik bakım yetkili serviste yapıldığında garanti kapsamında motosikletinizi kullanabiliyorsunuz. Özel bir serviste bakım yaptırdığınızda garanti kapsamı dışına çıkıyor. Bu sebeple yetkili servisinizden bakım cetveliniz hakkında bilgi almanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir