BilgiMotosiklet

A2 Ehliyet Alma Süreci #3

16 Şubat 2020 Pazar motosiklet ehliyeti direksiyon sınavı günüydü. 14:45 olan sınav süresinden birkaç saat önce 12 civarında sınav bölgesine gittim. Eğitmen eşliğinde son birkaç tur ve alıştırma yapıldı.

Sınavdan kalmayan yoktur demek yanlış olur benden önceki arkadaş kestirme yoldan girmek istediğinden sınavdan kaldı. Bir kaç hafta sonra 120 lira daha sınav ücreti ödeyerek yeniden girmesi gerekecek.

Sınav 35 dakika sürüyor. 5 dakikası motosiklet üzerinde nedir ne değildir, 30 dakikası pist ve yolda geçiyor.

İlk olarak sınav görevlisi geliyor ve kimlikle sınav giriş belgesini istiyor. Kontrol ederek size geri veriyor. Ardından tableti ile sizden yakın çekim bir fotoğraf alıyor ki başkasının yerine sınava girilmediği ispatlansın. Son olarak sınav giriş belgesine imza atıyorsunuz. Sınav görevlisi motorun başına gidebileceğinizi söylüyor.

Görevli gelmeden önce sürücü kursu eğitmeniz fosforlu yeşil önlük ile telsizi size veriyor. Telsiz üzerinde bir kulaklık bağlı ve kulağınıza zor oturan geniş mobil cihaz kulaklığına benziyor. Bu nedenle asla rahatlıkla duyamıyorsunuz.

Motosikletin üzerine oturum ayaklığı kapattım. Sınav görevlisi geldi ve ekrandaki göstergeleri sordu. Sağ sinyal sol sinyal yerini, ön fren arka fren debriyaj bilgisini sorduktan sonra önce sınav alanında bir tur atmamı istedi. Normal bir turdan sonra kukalardan geçerek 8 çizme alanından geçtim. Engelden kaçarak düz çizgide ilerledim. Youn sonundan geri dönerek ani fren alanında frenleme yaptım ve dengemi kaybetmeden ayağımı yere koydum. Görevli trafiğe çıkmak üzere yol kenarında beklememi iletti.

Buraya kadar yaklaşık 10 dakika geçti. Görevli ve eğitmenle beraber kurs aracı motosikletin arkasında olacak şekilde trafikte kalan 25 dakikayı geçirdik ve ehliyet sınavı süreci bu şekilde tamamlandı. Herhangi bir evraki belge vs. verilmedi ancak sınav sonucu iletildi. Geçtim.

Sürücü kursu yetkilisi 2-3 gün içinde ehliyet için gerekli evrakları hazırlayacaklarını ve alabileceğimi söyledi.

Sonraki yazımda evraklar hakkında bilgi ve ehliyetin alımı ile ilgili detaylara yer vermiş olacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir