Motosiklet Lastik Basınçları Konusu

Herkes için lastik basınçları farklı şekilde bir tecrübedir. Aşağıdaki bilgiler kendi tecrübelerim sonucu düşüncelerimden oluşur;

Yamaha MT25 önerilen ön lastik basıncı 29 PSI , arka lastik basıncı ise 33 PSI’dır. Lastik basıncının 1-2 altında bir PSI basabileceğiniz gibi 1-2 üstünde de PSI kullanabilirsiniz.

PSI olarak birim verdim çünkü motosiklet üzerindeki birimlerde PSI baz alınmıştı. Ancak Bar olarak bir birim kullanmak isterseniz PSI Bar çevrimi : 1 Bar = 14.5 PSI şeklindedir.

Lastiklerinize 1-2 daha düşük PSI hava bastığınızda yoldaki tutuş artıyor ve fren mesafeniz azalıyor. Aynı şekilde lastiklerin kayma oranı da azalıyor.

1-2 PSI daha yüksek bir hava basıncı kullandığınızda ise yol tutuşunuz azalarak fren sırasında gözle görülür kaymalar başlıyor. Aynı şekilde dönüşlerde arka atması da sıklaşıyor. Sanıyorum bunun sebebi artan basınç ile lastiğin yol ile temas ettiği alanın azalması.

Her iki koşulda da önerilen şartlar gerçekleşmeyeceğinden risk artacaktır. Üreticinin belirlediği standartlarda kullanmak en iyisi.

Bu bilgiler kendi tecrübelerime dayalıdır. Farklı bir tecrübeniz olduysa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir